
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.02 mm |
| Width | 4.56 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 900 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 400 µm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 400 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 24 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 900 µm |
| Mated Stacking Heights | 900 µm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Contact Pitch | 0.4 mm |
Stock: 1110
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65671
Ext.Price$0.65671
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65671 | $0.65671 |
| 10 | $0.56002 | $5.60020 |
| 25 | $0.52482 | $13.12050 |
| 50 | $0.49981 | $24.99050 |
| 100 | $0.47590 | $47.59000 |
| 300 | $0.44962 | $134.88600 |
| 500 | $0.42478 | $212.39000 |
| 1000 | $0.43123 | $431.23000 |
